Рак передміхурової залози – форма раку, що розвивається в передміхуровій залозі. Передміхурова залоза або простата належить до чоловічої репродуктивної системи. Основні функції залози – часткове виробництво  сім’яної рідини (близько 30% загального обсягу), а також участь у процесі сім’явиверження. Здатність чоловіка утримувати сечу теж пов’язана з функцією простати. Найчастіше рак простати діагностують у чоловіків у віці 55-60 років і старше. У країнах Західної Європи рак передміхурової залози на третьому місці серед чоловічих онкологічних хвороб, а в Америці вийшов на перше місце. За захворюваності в Україні рак простати зайняв четверту позицію. Щороку реєструють приблизно 6.5 тисяч нових випадків. Особливість раку простати полягає в тому, що злоякісне утворення розвивається дуже повільно. У початковій стадії захворювання може протікати без яких-небудь помітних симптомів. Тому після 45 років чоловікам потрібно обов’язково проходити огляд і регулярно здавати аналізи. Чим раніше буде виявлена хвороба, тим більше шансів на успішне лікування.

Діагностика

При встановленні діагнозу раку передміхурової залози можуть бути позначені наступні етапи.
Пальцеве ректальне дослідження, трансректальное ультразвукове сканування (УЗД простати), аналіз крові на специфічний антиген простати (PSA, PSA free) і біопсія простати (біопсія передміхурової залози).
УЗД простати – інформативний і нешкідливий метод діагностики, який не потребує від пацієнта серйозної підготовки і витрат часу. УЗД простати як метод об’єктивної візуалізаці, широко використовується в первинній діагностиці захворювань передміхурової залози.
Для підтвердження раку простати, як правило, проводиться біопсія передміхурової залози і подальше гістологічне дослідження матеріалу. Подальші дослідження, такі як комп’ютерна томографія (КТ простати) і остесцінтіграфія, виконують, щоб визначити ступінь поширення хвороби.

Лікування

Існують різні варіанти лікування раку передміхурової залози, які, насамперед, залежать від стадії захворювання:
Основні методи лікування – це хірургічний, в тому числі ТУР простати (трансуретральна резекція передміхурової залози), променева терапія (радіотерапія раку простати) або динамічне спостереження. Інші види лікування, такі як гормональна терапія (гормонотерапія раку простати), хіміотерапія використовують залежно від клінічного сценарію і бажаного результату. Застосування гормонотерапії на пізніх стадіях захворювання дає хороші результати. А використання гормонотерапії при лікуванні ранніх форм раку простати малоефективне, як показали сучасні дослідження.


Якщо ж на пізніх стадіях виявляють рак передміхурової залози, лікування його полягає в застосуванні гормональної терапії, яка в таких випадках грає важливу роль. Метою гормональної терапії є блокування впливу чоловічого статевого гормону (тестостерону) на клітини простати. Основні принципи гормональної терапії полягають або в придушенні продукції тестостерону в організмі чоловіка, або в запобіганні його впливу на тканини передміхурової залози.
Хірургічне лікування.  При локалізованому раку передміхурової залози оптимальним методом лікування є радикальна простатектомія – радикальне видалення простати. Можливе менш травматичне ендоскопічне видалення простати. При цьому одним з показників до вибору даного лікування є очікувана тривалість життя не менше 10-15 років після втручання. ТУР простати – це ефективний метод лікування даного виду раку. Після операції, за показаннями, можливе проведення гормональної терапії.
Променеве лікування – радіотерапія.  В ЛІСОД, за показаннями, проводиться дистанційна променева терапія. Дистанційна радіотерапія виконується на лінійних прискорювачах американської фірми VARIAN. Індивідуальне планування, комп’ютерна симуляція опромінення, використання спеціальних коліматорів дозволяє звести до мінімуму вірогідність побічних явищ.
Динамічне спостереження. Рішення про спостереження або лікування локалізованого раку передміхурової залози обговорюється з пацієнтом. Воно є компромісом між очікуваними корисними і шкідливими наслідками з точки зору виживання хворих та їх якості життя.

Симптоми

Рак простати може викликати біль, утруднене сечовипускання, проблеми при статевому акті, еректильну дисфункцію. Перераховані симптоми можуть викликати і простатит, і доброякісні пухлини простати (аденома простати), і збільшення простати (гіперплазія простати).
Простатит – це найпоширеніше урологічне захворювання у чоловіків: запалюється передміхурова залоза. Найчастіше хвороба розвивається як хронічна, не турбуючи занадто сильно чоловіка. Гіперплазія простати –   захворювання, пов’язане з віком: чим старше чоловік, тим вище ризик розвитку цієї хвороби. Симптоми раку простати схожі на симптоми гіперплазії простати. Через високу ймовірність безсимптомного протікання хвороби в ранній стадії, а також неспецифічних ознак раку простати, всім чоловікам старше 45 років рекомендуємо проходити щорічне обстеження передміхурової залози. Діагностика раку простати в ЛIСОД проводиться з використанням новітньої апаратури.
Рак простати симптоми проявляє іноді такі, як слабкість ерекції (у випадку, якщо рак торкнувся нервів, які керують ерекцією) або імпотенція, зменшення під час сім’явиверження обсягу сперми (еякуляторний канал блокується пухлиною).
Рак передміхурової залози симптоми проявляє дуже важкі, коли захворювання вже на пізній стадії. Це можуть бути хворобливі відчуття, гематурія (кров у сечі). Таким чином, симптоми раку передміхурової залози на різних стадіях хвороби відрізняються. Часто метастази раку простати в кістки проявляються болем. Біль може виникнути в спині, в ногах. Інтенсивність болю у різних людей може бути різною. Рак передміхурової залози поширює метастази в печінку, надниркові залози, легені, кістки (хребет, таз, стегна). Найбільша небезпека саме в цьому. Важливо розуміти, що метастази раку простати в кістки не означають розвиток раку кісткової тканини у хворого. В таких випадках – це саме рак передміхурової залози з метастазами в кістки.

Але можуть бути і ранні метастази – навіть невелика пухлина поширюється в інші тканини й органи. Проблема в тому, що рак простати симптоми проявляє зазвичай тоді, коли захворювання зайшло занадто далеко. Слід розуміти, що рак простати 4 ступеня вимагає дуже складного і тривалого лікування. Не запускайте хворобу, звертайтеся до лікаря при перших тривожних симптомах.

Фактори ризику
Основні причини:

  • генетична схильність;
  • вплив канцерогенних факторів;
  • дієта;
  • гіперплазія простати (аденома простати), що прогресує.

Дієта
Є дослідження, які доводять, що насичена жирами калорійна їжа сприяє виникненню раку передміхурової залози. Великий ризик у чоловіків, що вживають у великій кількості м’ясо, молоко, яйця, сир. Вегетаріанці хворіють рідше. Ризик також підвищується при низькому рівні вітаміну Д в крові, що, як правило, пов’язане з відсутністю впливу ультрафіолету. Доведено, що постійне вживання в їжу брокколі, цвітної капусти або інших хрестоцвітних овочів зменшує ризик на 40%. Фітохімічні речовини diindolylmethane і індол-3-карбинол, які виявили в хрестоцвітних овочах, мають імуномодулюючі та антиандрогенні властивості.

Профілактика

Слід виділити кілька основних напрямів, пов’язаних із профілактикою раку простати.

  • Здоровий спосіб життя. Це, насамперед, відмова від шкідливих звичок, таких як куріння, зловживання алкоголем. Також необхідно підвищити рівень фізичної активності.
  • Харчування. Особливе значення в харчуванні необхідно приділяти овочам і фруктам (томати, капуста, брокколі, соя, виноград та ін.). Паралельно необхідно обмежити споживання продуктів, що містять тваринні жири і кальцій.