Всесвітній день боротьби проти хронічного обструктивного захворювання легень (ХОЗЛ) заснований Глобальною ініціативою по боротьбі проти ХОЗЛ і проводиться у всьому світі щорічно 17 листопада. 

За оцінками ВООЗ, в даний час від цієї хвороби страждає вже більше 210 мільйонів чоловік, за прогнозами, до 2030 року ХОЗЛ стане третьою за значимістю причиною смерті в усьому світі. Щорічно від причин, пов’язаних з палінням, передчасно помирає більше людей, ніж від дорожньо-транспортних пригод, вживання наркотиків або СНІДу. Людина, яка палить, втрачає щонайменше 13,2 року свого життя. В нашій країні палить близько 11,5 мільйонів мешканців, з них — 9,1 млн. чоловіків та 2,5 млн. жінок.

За різними оцінками, в Україні від ХОЗЛ потерпає щонайменше 4% населення, а близько 2% смертей українців зумовлено цією хворобою.

Це важлива медична і соціальна проблема, яка стрімко збільшується в усьому світі.

ХОЗЛ негативно впливає на серцево-судинну, нервову, кістково-м’язову систему (остеопороз, сидячий спосіб життя тощо).

Головна причина розвитку ХОЗЛ — тютюновий дим (у результаті куріння тютюну або вдихання вторинного тютюнового диму). Найбільш уразливими для цієї хвороби у всьому світі є завзяті курці. У таких пацієнтів недуга прогресує удев’ятеро швидше, ніж у тих, хто не курить. Розгорнута клінічна картина хвороби при тютюнопалінні настає через 20-40 років, відколи пацієнт почав палити щонайменше 20 цигарок в день.

   ХОЗЛ – повільно прогресуюча патологія дихальних шляхів, яка викликає значне погіршення функції легень у людей старше 40–50 років.

Головні ознаки захворювання:

  • постійна задишка
  • хронічний кашель.

Основним методом діагностики ХОЗЛ є спірометрія –  цей дихальний тест дає змогу виміряти, який обсяг повітря людина може видихнути за один раз, доклавши максимальне зусилля, і наскільки швидко. Метод дозволяє встановити ступінь тяжкості ХОЗЛ, що допомагає лікарю призначити терапію.

Хронічне обструктивне захворювання легень невиліковне. Проте, наявні лікарські препарати й засоби фізіотерапії, які можуть полегшити симптоми, підвищити здатність витримувати навантаження і поліпшити якість життя, а також зменшити ризик смерті. Найбільш ефективним і рентабельним лікуванням ХОЗЛ у курців є відмова від куріння. 

Своєчасна діагностика і правильне лікування дають змогу сповільнити розвиток хвороби.

Повністю вилікувати ХОЗЛ неможливо, тому слід ужити всіх заходів, аби попередити цю недугу:

  • Повна відмова від паління тютюну та уникнення пасивного куріння;
  • Уникати контакту з забрудненим повітрям (як атмосферним, так і у приміщеннях);
  • Щеплення від грипу та пневмококової інфекції (особливо у віці після 65 років і за наявності важких супутніх патологій, наприклад, захворювань серця);
  • Дотримання здорового способу життя. 

За твердженням ВООЗ, у світі 50% випадків ХОЗЛ не діагностується саме з вини пацієнтів. Своєчасне звернення до лікаря та фахове лікування дає змогу призупинити розвиток ХОЗЛ, а в деяких випадках і ліквідувати захворювання.