Що таке туберкульоз та яким він буває? Туберкульоз — це інфекційне захворювання, викликане мікобактерією. Паличка Коха передається повітряно-крапельним шляхом від людини з туберкульозом дихальних шляхів до здорової. Попри те, що найпоширеніший туберкульоз — легеневий, бактерія може вразити й усі інші органи, крім волосся та нігтів. 

Хвороба може протікати у «відкритій» та «закритій» формі. У «відкритій» формі хворий виділяє бактерії та може заразити інших, у «закритій» — бактерії живуть в організмі хворого, але не потрапляють у зовнішнє середовище.

Хто і як може заразитися туберкульозом? Заразним є тільки туберкульоз дихальних шляхів, якщо пацієнт виділяє бацили під час кашлю чи чхання.

Туберкульоз передається не так швидко, як інші інфекції. Інфікуватися можна лише через довготривалий контакт — не менше, ніж 8 годин. Заразитися можна від людей, з якими ви проживаєте чи працюєте. Ви не зможете інфікуватися в громадському транспорті, кав’ярні чи магазині.

Туберкульоз не передається спадково. Також він не передається через речі інфікованого. 

До групи ризику входять люди зі зниженим імунітетом: ВІЛ-інфіковані, онкохворі, хворі на червону вовчанку, люди з ревматизмом та вагітні. За даними МОЗ, близько 90% людей мають природний протитуберкульозний імунітет і ніколи не захворіють на туберкульоз. Мікобактерія може потрапити в організм кожного, але завдяки імунітету людина не захворіє. 

Хворий перестає бути заразним за два тижні після того, як почав лікувати туберкульоз. Небезпечними є ті, які хворіють на туберкульоз, але не лікуються.

Пацієнтів із туберкульозом часто стигматизують та вважають небезпечними. Через це люди бояться проходити обстеження. Як наслідок, туберкульоз виявляють на пізніх стадіях, коли його важче лікувати.

Які симптоми туберкульозу?

  1. Кашель, який триває 3 тижні і не зменшується. Сильний кашель може бути й під час бронхіту, але протягом лікування він зменшується, поки не зникає. Під час туберкульозу кашель монотонний.
  2. Підвищена температура без видимої причини. Такою вважають температуру від 37,5-37,7°C.
  3. Сильна нічна пітливість, якщо вночі доводиться змінювати постіль через те, що вона змокла.
  4. Втрата ваги без причин, наприклад, понад 3 кілограмів.
  5. Постійна слабкість та втома.
  6. Зменшення фізичної активності у дітей.
  7. Задишка від незначної фізичної активності. Проявляється на пізніших стадіях туберкульозу, якщо хворобу своєчасно не виявили і не починали лікувати. Ці симптоми притаманні не тільки туберкульозу. Єдиний симптом, який може вирізнятися — нічна пітливість.

Коли йти до лікаря?

Щороку потрібно приходити на обстеження до сімейного лікаря. Терапевт має опитати пацієнта, щоб визначити, чи є схильність до туберкульозу. У залежності від того, який у пацієнта ризик захворіти, його направлять на рентген, флюорографію, комп’ютерну томографію чи аналізи.

До сімейного лікаря також можна звернутися, якщо ви спостерігаєте у себе симптоми, схожі на симптоми туберкульозу. Тоді лікар теж проведе опитування та визначить подальше обстеження.

Туберкульоз виліковний?

Існують спеціальні антибактеріальні ліки проти туберкульозу. Лікування триває близько 6 місяців. Якщо у пацієнта з’являється звикання до одного препарату, лікування може тривати до 9 місяців, якщо звикання є до декількох препаратів — до 20 місяців.

До кожного хворого на туберкульоз закріплюють лікаря, який супроводжує його та слідкує за лікуванням. Після завершення терапії пацієнт має протягом 3 років після одужання приходити на обстеження.

Туберкульоз успішно лікується, але якщо його пізно діагностувати або якщо людина відмовляється від терапії, хвороба може закінчитися летально.

Крім того, туберкульоз не залишає після себе антитіл, тому захворіти на нього можна декілька разів.

Що робити, якщо рідні чи близькі захворіли?

Якщо ваш родич чи друг захворів на туберкульоз, ви стаєте контактною особою.  Інфікованого ізолюють, а контактних людей направляють на обстеження до фтизіатра чи епідеміолога.  Якщо у контактних туберкульозу не виявили, їм призначають наступне обстеження через пів року. Якщо не виявляють і тоді — більше обстежень не призначають.

Як зменшити ризики?

Через те, що хвороба передається повітряно-крапельним шляхом, повністю захиститися від туберкульозу неможливо. 

Дітям на 3-5 день після народження вводять вакцину проти туберкульозу — БЦЖ (бацила Кальметта — Герена). Вона повністю не захищає від інфікування, але зменшує ризик зараження та розвитку тяжких форм туберкульозу. Дорослим потрібно дотримуватися здорового способу життя, не курити, не вживати алкоголь, а також щорічно проходити профілактичне обстеження.